590_380d1f6c943a8f56e8c197c5182162f7Στο ύψος των περιστάσεων στάθηκε για άλλη μια φορά ο Μάρκος Παγδατής και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Αυστραλιανού Όπεν, όπου θα βρει τον Νταβίντ Φερέρ!

Ο 27χρονος Κύπριος ανέβασε την απόδοσή του όταν έμεινε πίσω στο σκορ, γύρισε το ματς κόντρα στον Τατσούμα Ίτο και νίκησε 3-1 σετ (3-6, 6-3, 6-2, 6-2). Έσπασε το σερβίς του αντιπάλου του στο ξεκίνημα του αγώνα, ωστόσο στη συνέχεια βγήκε εκτός ρυθμού και ο Ιάπωνας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.

Στο δεύτερο σετ έγινε μεγάλη μάχη, μέχρι ο Παγδατής να "χτυπήσει" στο όγδοο γκέιμ και να ισοφαρίσει σε 1-1. Στη συνέχεια ο τενίστας από τη Λεμεσό κυριάρχησε στο παιχνίδι και με γρήγορα μπρέικ και στα δύο σετ έφτασε στη νίκη-πρόκριση και αποθεώθηκε από τη… θερμή εξέδρα του.

Τώρα αρχίζουν, όμως, τα πολύ δύσκολα για τον Μάρκο, καθώς στο δρόμο του θα βρει τον φορμαρισμένο και πάντα σταθερό Νταβίντ Φερέρ, Νο.5 στον κόσμο.